Strona główna > Blog > Co to jest RTG zębów? Jak się przygotować?

Zdjęcie rentgenowskie jest podstawowym krokiem w leczeniu zębów. Dzięki niemu stomatolog uzyskuje informacje niezbędne do określenia przyczyny i charakteru problemu. Badanie rentgenowskie jest narzędziem wykorzystywanym w szeroko pojętej medycynie. Niekiedy jednak może budzić niepokój pacjentów, zwłaszcza w przypadku występowania schorzeń przewlekłych. Jak się okazuje, radiografia stomatologiczna jest całkowicie bezpieczna i istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań.

Czym jest RTG zębów?

Rentgen stomatologiczny zębów, zwany również rentgenem dentystycznym, to specjalne badanie, podczas którego dana część (w tym przypadku jama ustna) zostaje poddana działaniu promieniowania rentgenowskiego. Wyniki widoczne są na specjalnej kliszy, która pokazuje stan tkanki kostnej danej struktury. Dzięki temu lekarz może ocenić stan tkanek kostnych oraz korzeni zębowych. Promieniowanie emitowane podczas badania nie jest szkodliwe dla zdrowia pacjenta.

Dlaczego rentgen stomartologiczny jest konieczny?

W klinice wykonuje się rentgen zębów przed każdym zabiegiem (wyjątek stanowi higiena, która jest mało inwazyjna). Na podstawie wyników badania rentgenowskiego tworzony jest szczegółowy program leczenia, w którym każdy krok jest wyjaśniany pacjentowi. Zdjęcia rentgenowskie służą do ujawnienia potencjału leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego. Dokładnie odzwierciedlają kość jamy ustnej i pozwalają ocenić jej wzrost i zanik. Zabiegi endodontyczne również wymagają wykonania zdjęć rentgenowskich. Dzięki nim stomatolog może zlokalizować wszystkie kanały korzeniowe i ułatwić ich oczyszczenie. Zdjęcia rentgenowskie punktowe mogą być również wykonywane podczas diagnostyki próchnicy.

Sprawdź RTG zębów w klinice CDC Stomatologia wchodząc na stronę https://cdcstomatologia.pl/diagnostyka-radiologiczna.html

RTG zębów punktowe - informacje

Zdjęcie rentgenowskie punktowe zębów wykonuje się w celu pokazania pojedynczego zęba i struktur zależnych. Ze względu na większą dokładność jest często stosowane przy leczeniu kanałowym. Daje pełny obraz kanałów korzeniowych, co jest bardzo ważne przed zabiegiem. Po drugie, określa stan wypełnienia przestrzeni powstałych po usuniętych tkankach. To znacznie zwiększa skuteczność "kanału korzeniowego" i zmniejsza szansę na konieczność jego ponownego wykonania (tzw. "re-endo").

Rentgen punktowy zębów nie jest wykorzystywany tylko do zabiegów endodontycznych. Służy do diagnozowania próchnicy, gdy ogniska nie są widoczne gołym okiem. Pozwala również określić szczelność wypełnień stomatologicznych, które naprawiają ubytki w tkankach zęba. Jest to badanie bardzo uniwersalne, dlatego dentyści mogą je wykonywać w zależności od potrzeb.

RTG zębów

RTG pantomograficzne zębów

Zdjęcia rentgenowskie pantomograficzne zębów (często nazywane zdjęciem panoramicznym) odzwierciedlają tkanki kostne w całym łuku zębowym. Ten rodzaj RTG zębów jest najczęściej stosowany podczas leczenia ortodontycznego. Pokazuje ono dokładne położenie wszystkich zębów i umożliwia regulację aparatów. Zdjęcie pantomograficzne jest wymagane przed wszczepieniem implantów. Dentysta oceni stan kości i określi jej ilość, aby zaplanować umieszczenie "śrub".

Rentgen panoramiczny zębów jest niezwykle przydatny w wykrywaniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Określa również punkt styku między przeciwległymi łukami zębów. Dzięki temu stomatolog może wybrać najlepsze rozwiązanie w celu usunięcia nadmiernego ścierania, kruszenia, a nawet złamania uzębienia.

Czy trzeba  przygotowywać się do RTG zębów?

Rentgen stomatologiczny jest badaniem bezinwazyjnym. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, można normalnie jeść i pić. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. W razie potrzeby zostaną podjęte ekstremalne środki ostrożności.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz